Koszt wynajmu pojazdu

Koszt wynajmu pojazdu

Jeśli chodzi o rynek wypożyczalni aut to trzeba powiedzieć, że istnieje u nas spora konkurencja, ale nadal jest to taki biznes, który określić można jako opłacalny. Jeśli posiada się trzy dobre samochody to miesięcznie można zarobić nawet 10 tysięcy złotych. W naszym kraju jednak działają już międzynarodowe firmy, które zajmują się wypożyczaniem samochodów i to one najmocniej funkcjonują na tym rynku. Często w swojej dyspozycji mają nawet do 30 aut. Te mniejsze, które mają kilka samochodów to najczęściej rodzinne firmy. Nie mamy jednoznacznych statystyk ile takich firm obecnie funkcjonuje, ale mówi się nawet o kilku tysiącach. Eksperci jednak mówią o tym, że rynek jest tutaj perspektywiczni i nowi gracze mogą się pojawić. Przede wszystkim musimy wyraźnie zaznaczyć, że branża która związana jest z wypożyczaniem samochodów bardzo dynamicznie się rozwija w ostatnich latach. Od czasu, gdy Polska weszła do UE można mówić o tym, że zainteresowanie usługami się tutaj powiększyło.

Oczywiście duże znaczenie ma tutaj ruch turystyczny, który zaczął się kreować w naszym kraju. Obcokrajowcy najczęściej są przyzwyczajeni do tego, że przemieszczają się samochodem i szukają dla siebie takich usług. Dlatego wiec, gdy tylko przybywają do naszego kraju samolotem już na lotnisku decydują się na to, by wypożyczyć jakichś samochód. W tym zakresie można powiedzieć, że Polska idzie w podobnym kierunku co kraje zachodnie. Wypożyczalnie chętnie podejmują różnorakie działania i współpracują także z dużymi firmami, które potrzebują dla swojej działalność samochodów. Okazuje się, że w ponad 60% auta wykorzystywane w firmach to właśnie te wypożyczone i to znak, że tutaj wypożyczalnie mają również taki rynek, na którym rzeczywiście mogą się doskonale rozwijać. Około 70% wszystkich usług, które związane są z wypożyczaniem samochodów to usługi, które są realizowane w ramach długoterminowych kontraktów a to na pewno będzie znak, że jest to najbardziej perspektywiczna część tego biznesu.

Osoby, które zajmują się tą branżą starają się podkreślać, że potrzebne są przynajmniej trzy auta, jeśli taki biznes ma być dochodowy. Z czasem oczywiście dobrze będzie rozwijać swoją działalność. Najlepiej mieć około 15 samochodów i wtedy firma będzie już bardzo dobrze funkcjonowała. Początek działalności to inwestycja w wysokości około 200 tysięcy złotych na trzy nowe auta różnej klasy. Dobrze mieć właśnie samochody z różnych segmentów, ponieważ pojawić się mogą u nas różni klienci i dobrze będzie, jeśli będą w stanie wybrać coś dla siebie. Jeśli w wypożyczalni ma się znaleźć jakieś luksusowe auto to ta inwestycja na sam początek będzie już znacząco wyższa. W małych wypożyczalniach na początku działalności można także ograniczyć koszty przez kupowanie aut używanych.

Czy wynajmować nowsze modele samochodów? Jednak nie zawsze będzie to dobre rozwiązanie, ponieważ w większości wypożyczalni królują najnowsze auta, które nie są zajeżdżone oraz nie będą zniszczone. W związku z tym trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, że z takimi używanymi samochodami możemy mieć problem, żeby w ogóle skutecznie na takim rynku zaistnieć. Jeśli nie chcemy samodzielnie prowadzić firmę można także pomyśleć o działalności franczyzowej. To również interesujące rozwiązanie, ponieważ tutaj będzie trzeba już mniej inwestować. Dostajemy jednak dobrą, ugruntowaną pozycję marki i rzeczywiście można oczekiwać, że klient szybciej się u nas pojawi. Klasycznie trzeba się jednak liczyć z tym, że w przypadku franczyzy korzystamy z marki i musimy za to płacić, dlatego nie można liczyć na to, że dochody będą zasilały jedynie nasze konto. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że część będzie musiało wpłynąć na kontro firmy.