Wypadek wynajętym autem – co wtedy?

Wypadek wynajętym autem – co wtedy?

Niestety, wypadek może zdarzyć się na drodze zawsze. Również wtedy, kiedy poruszamy się wynajętym samochodem. Sytuacja nie stanowi żadnego problemu, kiedy w wynajęte auto wjechał inny kierowca. W takim wypadku powstałe szkody pokrywa OC kierowcy, który spowodował wypadek. Trzeba jednak wiedzieć, że w każdym przypadku na miejsce zdarzenia musi zostać wezwana policją. O tym, że zdarzenie miało miejsce musi zostać poinformowana również wypożyczalnia. Warto wiedzieć, że w przypadku takiego wypadku mamy prawo do auta zastępczego, którego standard jest taki sam. Sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana, kiedy winę za wypadek ponosi osoba, która wypożyczyła samochód lub gry sprawcy nie ma. Podobnie dość skomplikowanie wygląda sprawa wówczas, kiedy wina za uszkodzenie samochodu leży po stronie czynników atmosferycznych, na przykład opady gradu czy zwalone przez silny wiatr drzewo.

W takich przypadkach należy nastawić się na wydatki. Uszkodzenie, które jest efektem zdarzeń losowych, powstało z winy osoby, która auto pożyczyła lub osoby trzeciej, której nie udało się ustalić jest zawsze traktowane oddzielnie. Wiąże się również z dodatkowym obciążeniem. Kwota należności ustalana jest na podstawie wykonanej ekspertyzy. Przygotowywany zostaje również kosztorys. Tym zajmuje się dział techniczny wypożyczalni. Aby uniknąć wydatków, warto wykupić ubezpieczenie, które znosi udział wypożyczającego auto w powstałej szkodzie. Koszt takiego ubezpieczenia to od 9,5 do 20,5 euro za dzień. Dokładna kwota uzależniona jest od klasy wypożyczanego samochodu. Jeżeli dojdzie do kradzieży samochodu, to firma zajmująca się wypożyczaniem samochodów obciąży osobę wypożyczającą tak zwanym udziałem własnym w powstałej szkodzie.

W tym wypadku wydatek będzie wahał się 400 do nawet 2500 euro. Również uzależniony jest od klasy samochodu. Warto podkreślić, że wykupywane ubezpieczenie, które znosi udział własny w szkodzie nie obejmuje takich zdarzeń, jak kradzież. W regulaminach wypożyczalnie zawsze mają wpisane tak zwane wyłączenie. To osoba wypożyczająca samochód zostanie obciążona kosztem skradzionych kół, popękanych lub wybitych szyb, połamanych wycieraczek, lusterek oraz uszkodzonego podwozia. Ubezpieczenie wyklucza również z ochrony wnętrze samochodu. Jeżeli siedzenia zostaną przepalone papierosami, to za szkody odpowie osoba wypożyczająca samochód. Podobnie w przypadku, kiedy podsufitówka będzie brudna. Trzeba pamiętać, że w momencie, kiedy dojdzie do uszkodzenia bądź awarii samochodu obowiązkiem wypożyczającego jest zabezpieczenie auta oraz przekazanie informacji o zdarzeniu do wypożyczalni.

Ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni Osoba, która wypożyczyła samochód nie ma uprawnień do wykonywania nawet niewielkich napraw, jeśli wcześniej nie zawiadomi właściciela samochodu i nie uzyska jego zgody. Wynajem samochodu – ceny u nas i poza naszym krajem W różnych krajach ceny za wynajęcie samochodu zawsze ustala się indywidualnie. Oznacza to, że mogą one istotnie się od siebie różnić. Na przykład u nas za wypożyczenie Chevroleta Spark trzeba zapłacić osiemdziesiąt pięć złotych za dobę. W przypadku Opla Astry II cena wynosi już dziewięćdziesiąt dziewięć złotych za dobę. Nissan Quashqai to koszt około stu dziewięćdziesięciu złotych za dobę. Średnie ceny za wypożyczenie samochodu w wybranych państwach na terenie Unii Europejskiej: Niemcy – 91 zł za dzień Włochy – 61 zł za dzień Francja – 103 złotych za dzień Hiszpania – 56 zł za dzień Grecja – 80 zł za dzień