Wynajem samochodu warunki w Polsce i innych krajach

Wynajem samochodu warunki w Polsce i innych krajach

Samochód pochodzący z wypożyczalni już dawno przestał być luksusem. Tyczy się to przede wszystkim wakacji. Zanim jednak udasz się do wypożyczalni, sprawdź dokładnie co będzie ci potrzebne, na jakie sytuacje musisz uważać oraz ile będzie cię ta przyjemność kosztowała. Wyobraźmy sobie taką oto sytuację: osoba mieszkająca w Gdańsku zamierza odwiedzić Bieszczady, mieszkaniec Rzeszowa chce się natomiast udać na Hel. Jechanie samochodem przez całą Polskę jest niezwykle ryzykowne i stresujące. Do tego dochodzą wysokie ceny paliwa. Czy nie lepiej więc zdecydować się na lot samolotem, a samochód wypożyczyć już na miejscu? A może w trakcie wypoczynku poza Polska warto czasami zejść z pracy lub wyjść z hotelu, postawić na wypożyczony samochód i zwiedzić ciekawą i pełną egzotyki wyspę? Jakie są najważniejsze zasady wypożyczania pojazdu: kwestie paliwa, odpowiedzialności za powstałe usterki, ubezpieczenia, co wydarzy się, jeżeli przydarzy się nam wypadek lub dojdzie do kradzieży? Właściwy wiek, staż posiadania prawa jazdy oraz karta debetowa. Nie każdemu będzie dane wypożyczenie samochodu. Każda wypożyczalnia ma rozmaite rygory. Różnią się one w różnych placówkach, a kwestie te zawsze szczegółowo opisuje regulamin.

Kierowcy mający osiemnaście lat, który dwa tygodnie temu zdał egzamin na prawo jazdy, raczej nie ma co liczyć na to, że uda mu się wypożyczyć samochód. Kwestie związane z wiekiem kierowcy bardzo dokładnie regulują wewnętrzne regulaminy wypożyczalni. Jak do tej pory nie uchwalono w tym względzie jednolitych przepisów. Firmy, które zajmują się wypożyczaniem samochodów dopasowują wiek kierowcy do klasy samochodu. Wskazać można sieci, w których osoba zamierzająca wypożyczyć samochód z klasy mini lub kompakt powinna mieć przynajmniej dziewiętnaście lat i prawo jazdy od co najmniej dwunastu miesięcy. Jeśli chodzi o samochodu z tak zwanej klasy średniej to minimalny wiek często idzie w górę i wynosi już dwadzieścia jeden lat. Prawo jazdy powinno być w tym wypadku ważne przez dwa lata. Jeśli chodzi o pojazdy zaliczane do grupy wyższej, to minimalny wiek kierowcy wynosi w tym wypadku dwadzieścia pięć lat, a staż posiadania prawa jazdy trzy lata. Każda wypożyczalnia charakteryzuje się odmiennymi wymogami. To już powiedzieliśmy.

Wynajem drogiego samochodu Do wypożyczenia samochodu zawsze potrzebne są odpowiednie dokumenty. Niezbędne jest zawsze prawo jazdy oraz dokument tożsamości, w którym znajduje się zdjęcie. W tym ostatnim przypadku w grę wchodzi paszport lub dowód osobisty. Podczas wynajmu samochodu zawsze niezbędna jest karta kredytowa. Jeśli zamierzamy wynająć samochód z wyższej półki (zalicza się do nich na przykład Mercedes klasy C), potrzebne są już dwie karty kredytowe. Wynika to z kaucji, której wysokość jest najczęściej równowartością kosztów, jakie związane są z wypożyczeniem samochodu oraz zatankowaniem baka do pełna. To taka kwota jest blokowana na karcie. Jest to postępowanie identyczne z tym, które stosują hotele, jeśli chodzi o znajdujące się w pokojach mini barki. Samochód zwracamy z pełnym bakiem, regulujemy mandaty Samochód oddaje się do wypożyczalni w takim stanie, w jakim go otrzymaliśmy. Samochody zawsze wydawane są z pełnym bakiem paliwa i takie też auto trzeba odstawić. Należy zrobić to w dniu, który został określony w umowie. Jeżeli do wypożyczalni oddamy samochód z niepełnym bakiem, będziemy musieli dopłacić za brakujące paliwo według stosowanego przez wypożyczalnię cennika. Auto powinno być oddane czyste. Trzeba pamiętać, że jazda wypożyczonym samochodem to także ryzyko mandatów, które należy opłacić.